Kat Kaloriferi ve Kombi:


Kazanlarda olduğu gibi, doğal gaz cihazları da yanarak suyu ısıtır. Isınan su, daire içindeki ısıtma sisteminde dolaşarak ısınmayı sağlar.

Günümüzde kat kaloriferi yerine, daha çok kombi cihazı tercih edilmektedir. Kombinin kat kaloriferinden farkı; daireyi ısıtırken bir yandan da sıcak su gereksinimlerini karşılayabilmesidir.

Doğalgaz cihazları, baca sistemine göre ikiye ayrılır ;

Bacalı Cihazlar: Cihaz, kömür sobalarında olduğu gibi bir boru yardımıyla dairenin bacasına bağlanır. Bu tercihte baca ıslahının yapılması gerekmektedir. Yanma için gerekli havayı bulunduğu ortamdan sağlar.

Hermetik Cihazlar: Bu cihazlar bacaya bağlı değildir. Cihaz borusu duvardan geçerek, dış ortama çıkarılır. Yanma için gerekli havayı dış ortamdan sağlar.

Sıcak Su Amaçlı Kullanım

Dönüşüm öncesi kullandığınız kazandan, dairenize kullanım amaçlı sıcak su da alıyorsanız, aynı şekilde sıcak su teminine devam edebilirsiniz. Ancak kalorifer dönüşüm suyunu taşıyan tesisat dışında, mutfak ve banyoya giden ikinci bir tesisat çektirmeniz gereken durumlar da olabilmektedir.

Sıcak su gereksiniminizi kombi yardımıyla sağlamıyorsanız, dairenizde şofben kullanabilirsiniz. Şu anda kullanmakta olduğunuz şofbenin doğal gaz kullanımına uygunluğu ile bu cihazın ya da yeni satın alınacak cihazın koyulacağı yer sizin güvenliğiniz açısından iç tesisat teknik şartname ile sınırlandırılmıştır.